„INSAIT е първият по рода си институт в Източна Европа и поради тази причина има потенциала да се превърне в много успешна инициатива“, каза проф. Мартин Вечев, създател на INSAIT.
Официално бе открит Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии към СУ „Св. Климент Охридски“ (INSAIT), финансиран от българското правителство със 100 млн. долара, както и от водещите технологични компании Google, DeepMind и Amazon Web Services.
Института оперира в партньорство с двата най-големи технологични университета на Швейцария – Федералния технологичен институт в Цюрих и Политехническия университет в Лозана. Негов създател е проф. Мартин Вечев, професор в Швейцарския федерален технологичен институт в Цюрих и е един от от водещите учени в света в сферата на компютърните науки и изкуствения интелект. Целта на проекта е да привлече преподаватели от световна величина в областта на компютърните науки и изкуствения интелект, да създаде технологични лидери и изследователи на водещо ниво и да насърчи предприемачеството и стартъп културата.
INSAIT ще работи в полза за бизнеса, както в Швейцария, така и в България, и ще допринесе за това, българските учени и студенти да остават и да работят в България. В него ще работят около 300 специалисти – около 30 професори и изследователи, и около 200-250 докторанти и постдокторанти. Отделно ще са магистрите, като тези специалисти ще са във всички сфери на компютърните технологии и науки, в изкуствения интелект, в машинното самообучение, в обработката на естествения език, в роботиката и в квантовите технологии
По време на своята концепция фондацията на INSAIT се е възползвала от съветите и подкрепата на съответните професори от ETH Zurich и EPF Лозана, които ще продължат да подкрепят института със своя научен опит. В допълнение към професорите от двата най-добри технически университета в Швейцария, INSAIT също ще черпи ноу-хоу от световноизвестни учени от други водещи изследователски институции като Масачузетския технологичен институт (MIT), Калифорнийския университет в Бъркли, Йейл, Принстън, Австрийския институт за наука и технологии (ISTA) и Технион – Израелски технологичен институт.
Кандидатстването за обучение в института ще става през сайта на INSAIT. Специално за докторантите ще може да се кандидатства по всяко време. Същото важи за изследователите, а за магистрите има стандартна програма, която започва от септември. „Отворени сме за кандидати“, каза проф. Вечев.