Пловдив преминава към високотехнологично производство

Пловдив преминава към високотехнологично производство

Mechatronics-Salary

В основата на европейската индустрия стоят средно- и високотехнологични производства, които носят над средната за промишлеността добавена стойност на едно работно място и са концентрирани предимно в сферата на мехатрониката и автомобилопроизводството. На другия полюс е по-ниско производителният текстилен сектор, който заема малък дял в развитите индустриални икономики и продължава да намалява под натиска на по-евтини конкурентни дестинации. Въпреки че през последните години текстилният сектор в България се свива, той все още заема значителен дял с близо 1/5 от работните места в промишлеността. На регионално ниво, обаче, се открояват няколко области, в които протичат по-ярко изразени процеси на индустриална трансформация. Те очертават пътя, през който трябва да премине българската промишленост в търсене на своята нова индустриална идентичност.

Регионът, който преминава през най-бързата индустриална трансформация, е именно Пловдивският. Пловдив води класацията на областите с най-бръз ръст на работните места в мехатроника и аутомотив. Ръстът на работните места за 5 години в областта е с 5877 или 30,9% от промяната в страната. Съседните на Пловдив области също отбелязват ръст: на второ място в страната е Област Хасково – с 2400 нови работни места в сектора или 12,6% от промяната в страната, а на трето място е Пазарджик – с 2291 работни места или 12,1% от промяната.

България следва тенденциите в Източна Европа за преминаване към по-високотехнологично производство. Делът на мехатрониката и аутомотива от цялата индустрия в страната е 23,4% или – с 4,2% по-висок за последните 5 години. За същия период, текстилната промишленост е намаляла като дял от производствения сектор с 5,4% и към момента възлиза на 20,2% от индустрията.

За сравнение, в съседната ни Румъния, секторите мехатроника и аутомотив са нараснали като дял с 6,1% и са достигнали 34% от индустрията, а текстилната промишленост е едва 16,8% или – с 4,5% по-малък дял за 5 години.

Пловдив води и класацията за най-големи разходи за труд в секторите мехатроника и аутомотив (според проучване на „Капитал“ и данни от Евростат), което очертава тенденцията за повишаване на работните заплати и качеството на живот на работниците.

Recent news

Сграда на годината 2024 отличи Умната фабрика на Schneider Electric в Пловдив като зелена производствена сграда

София (България), 19 декември 2024 г. – Schneider Electric, обявена наскоро за най-устойчивата компания от списание TIME, получи отличието „ЗЕЛЕНА ПРОИЗВОДСТВЕНА СГРАДА“ на тазгодишните награди „Сграда на годината“. Церемонията се

Read More

Ясни са победителите от конкурса Фабрика на годината 2024!

Икономическите предизвикателства и растящата конкуренция в света правят българските предприятия все по-иновативни. Това показват резултатите от конкурса „Фабрика на годината“, който „Капитал“ организира за трета поредна година В Партньорство с

Read More

Заводи за половин милиард се строят в момента край Пловдив

Инвестиции за половин милиард лева се реализират в момента край Пловдив, в рамките на Тракия икономическа зона. Това съобщи директорът на индустриалния център инж. Пламен Панчев. Той присъства на визитата

Read More

Търсене

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors