Икономическите предизвикателства и растящата конкуренция в света правят българските предприятия все по-иновативни. Това показват резултатите от конкурса „Фабрика на годината“, който „Капитал“ организира за трета поредна година В Партньорство с Община Пловдив. И докато големите компании могат да определят профила на цели региони, малките и средните предприятия са тези, които дават пъстрота на икономиката и й помагат да бъде по-гъвкава и конкурентна. Затова „Капитал“ реши да отличи участници и от двете групи, като първият победител в категорията „Малки и средни предприятия“ е софийският производител на пожароизвестителни системи „Телетек електроникс“. Голямата компания с приз тази година пък е девненският завод за калцинирана сода „Солвей Соди“.
„Телетек електроникс“ печели наградата в категорията на малките и средните предприятия
„Телетек електроникс“ печели наградата в категорията на малките и средните предприятия Фотограф : Телетек електроникс
Кандидатурите показаха още, че автоматизацията и роботизацията вече са норма в българската индустрия, все повече компании залагат на дигитални технологии, а вътрешното обучение на хората става задължително. Всичко това прави производството по-ефективно и обещава бизнесът в страната да продължи да се развива. Затова и наградата за най-иновативен проект тази година отива при всички участници.
Конкурсът се организира в партньорство с Община Пловдив и Trakia Tech като продължение на инициативата „Индустрия 4.0“. Тази година в него се включиха общо 20 компании, като преобладаваха тези от машиностроителния сектор. Повече бяха кандидатите от Южна България, а една четвърт бяха от София. До финала с най-много точки от оценката на първия етап достигнаха 7 компании, които освен двата победителя включваха също пловдивската „БТЛ индъстрийз“, русенската „ВИТТЕ аутомотив“, благоевградската „Децибел“ и софийските „Мелексис“ и „Фесто производство“. Финалният избор беше направен от 5-членно жури.
В предишните две издания на конкурса като фабрики на годината бяха отличени ботевградският производител на сензори „Сенсата технолоджис България“ (2024 г.) и умната фабрика на „Шнайдер електрик България“ в Пловдив (2023 г.). Най-иновативни пък бяха проектите на „ВИТТЕ аутомотив“ (2024 г.) и пловдивския завод на „Сенсата технолоджис“ (2023 г.).И
Източник: Капитал